Description
These black fleece lined joggers by George are perfect for activewear in the spring season. Made from polyester fleece fabric, they offer comfort and warmth. The joggers feature an elasticated waist and cuffs, with a drawstring closure for a custom fit. With a size L waist and 31-inch inside leg, these trousers are both stylish and practical for any man’s wardrobe. Machine washable for easy care, these joggers are a versatile addition for any occasion.R12
Additional information
| Weight | 2.20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.00 × 35.00 × 16.00 in |
| Pattern | No Pattern |
| Closure | Drawstring |
| Occasion | Activewear |
| Size | L |
| Garment Care | Machine Washable |
| Waist Size | 32” NOT stretched |
| Material | Polyester |
| Fabric Type | Fleece |
| Colour | Black |
| Vintage | No |
| Brand | George |
| Size Type | Regular |
| Type | Trousers |
| Department | Men |
| Leg Style | cuffed |
| Inside Leg | 31 in |
| Style | Jogger |
| Season | Spring |
| Handmade | No |
| Personalise | No |









